HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Purospher™ STAR Phenyl (5μm) Hibar™ RT HPLC Column
Provides the required pH stability for 99% of common applications. MilliporeSigma Purospher™ STAR Phenyl (5μm) Hibar™ RT HPLC Column provides the power to separate the most difficult compound mixtures with optimal, reproducible results. Avai
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12.5% |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| USP Type | L11 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ Accucore™ PREP XL C18 HPLC Columns
Achieve optimal retention of a broad range of nonpolar analytes across multiple applications with Accucore XL C18 solid-core particles.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Solid Core, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 90 m²/g |
| Max. Pressure | 4300 psi (295 bar) |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 200Å) Capillary HPLC Column
Ensures reproducible retention for difficult-to-separate polar/hydrophilic compounds. MilliporeSigma SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 200Å) Capillary HPLC Column is a high-performance, zwitterionic stationary phase in 150mm columns for
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3.5 μm |
| Column Type | SeQuant™ Capillary HPLC Column |
| Mobile Phase Compatibility | HILIC (hydrophilic interaction) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbotrap™ 202 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Carbopack™ C Graphitized Carbon Black (GCB), Carbopack™ Graphitized Carbon Black (GCB), Carbotrap™ 202 |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Suitable for Air Monitoring (Compounds: C5-C20) |
| Product Line | Carbotrap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbotrap™ 217 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Matrix | Carbotrap™ 217, Carbotrap™ B Graphitized Carbon Black (GCB), Carboxen™ 1000 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-14, EPA TO-17 |
| Product Line | Carbotrap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbosieve™ SIII Sampling Tube, Prepacked
Thermally Conditioned and Batch Tested for Backpressure and Background
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ V Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Neutral molecules, amides, acids, esters and amines show considerable enantioselectivity on these vancomycin-based CSPs.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Vancomycin |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Vancomycin Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax™ TA Porous Polymer (60/80) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3 1/2 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-1, IP-1 B |
| Product Line | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbotrap™ 217 Glass Thermal Dispersion Tube
Suitable for use with Air Monitoring
Thermo Scientific™ Acclaim™ SEC-300 Size Exclusion Chromatography HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate water-soluble polymers and oligomers with the Acclaim family of resin-based, high-performance, size-exclusion chromatography columns.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Size Exclusion |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | Each |
| Technique | Bio-LC |
| Particle Shape | Spherical |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | N/A |
Thermo Scientific™ MAbPac™ Protein A Antibody Analysis and Purification HPLC Column, 12 μm, 4 mm x 35 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Nonporous; Column Phase: Affinity Separation
Thermo Scientific™ μPAC™ Trapping Column, 2/pk
Perform large volume (>5 μL) sample injections on capillary and nano-columns with μPAC™ Trapping Columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | HPLC Column |
| Phase | Reversed Phase |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | HPLC |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 150-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma Hibar™ HPLC Columns, 150-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 150mmL x 4.6mmI.D.
| Length (Metric) | 150 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | Hibar™ HPLC Column |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
MilliporeSigma™ Chromolith™ Flash Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 25 mm
Column Format: Column; Pore Size: 130 Å (Mesopore Size), 2 μm (Macropore Size); Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC